SON DAKİKA

Sivas’ta ‘Üniversiteli Kız Öğrenci’ olmak

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 11:32 'de eklendi.

Üniversite sınav sonuçları açıklanmış, tercihleri yapıp beklemeye başlamıştım. Bir Ramazan günü gece yarısı, tercih sonuçları açıklandı. O andan itibaren, Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin “Sınıf Öğretmenliği” bölümünü kazanmıştım.

Öyle şaşırmıştım ki sonucu görünce; 81 ilin yerini unutup ilk tepkim ‘Erzurum neresi ?’ diye sormak olmuştu.

Yıllarca Sivas’ta okumayacağım diyen ben tercih sonucunu gördüğüm andan tutun da Erzurum’a gidip geri Sivas’a gelene kadar ağlamıştım. Erzurum’a bir gittim tam gittim 6 ay boyunca Sivas’a hiç gelmedim. Sırf gelirsem okulu bırakırım geri gidemem diye. Erzurum serüveni çok uzun sürmedi benim için. 6 ay sonra yeni çıkan bir sistemle Sivas’a geçiş yaptım.

Sivas’a gelince ilk günler okuldaki işlemlerle geçti. Tam Erzurum’a alıştım derken Sivas’ a gelince az biraz da bocalama oldu haliyle.
Üniversiteye ilk başlayanlara verilen öğütlerin hepsi bana da verilmişti:

“Üniversite de herkes çıkarını düşünür, sakın kimseye güvenme… ”

Erzurum’a giderken de Sivas’a geldiğimde de bu düşünceler beynimin hep bir köşesinde bana seslenir olmuştu. Yalnızlık bana göre değildi ama tecrübe ve deneyimlere de bakılınca üniversitede insan  tek tabanca olmalıydı. Nitekim ben yalnız kalmayı beceremedim. Erzurum’da üçü de Erzurumlu olan üç güzel insanla tanıştım. Okul dışında pek vakit geçirdiğimiz söylenemezdi ama yine de az da olsa birlikte vakit geçirdik. Sivas’a geldiğimde kafamda yine aynı düşünceler vardı ve burada daha da artmıştı ki; “Ailem burada nasılsa. Kimseye ihtiyacım yok. Herkesle “bir merhaban olsun yeter…” dedim kendi kendime.

Yine beceremedim.

Burada Erzurum’dan daha çok arkadaşım oldu.

6 kişilik bir grubum vardı.  Dört tanemiz Sivaslı diğer ikisi de biri Konyalı biri de Kayseriliydi.

Dediler ya; üniversite de herkes çıkarını düşünür. Öyle de oldu 4 yıl sonunda sınıfta bir tane grup kalmamıştı.

Az biraz biz kalmıştık son dönem biz de ikişerli ayrıldık.

Grupça yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi.

İki yıl boyunca Sivas’ta imkanlar el verdiğince, az birazda bizler şartları zorlayarak yapılabilecek ne varsa yaptık. İki yıl çokta verimli geçtiği söylenemez bizim için. Ye,iç, gez. Cafelerden çıkmaz olmuştuk. Baktık ki bunun bir sonu yok.

İkinci sınıf sonunda artık daha çok sosyal etkinliklere katılmaya başladık. Sinema, tiyatro, seminerler, paneller, gezilere katılmaya başladık. Kendi kendimize yetiştirmeye ve kendi kendimize yetmeye çalıştık.  Yıl sonunda Sivas’ta yapılabilecek şeylerin çoğunu yapmıştık. Hatta unutulmaz anılardan bir tanesi: Sivas meydana çıkıp doğruluk mu cesaret mi? Oyununu bile oynadık. Önümüze gelen insanları durdurup aklımıza gelen ilk soruyu soruyorduk. İnsanların bize acıyan ve deli muamelesi yapan bakışlarına aldırış etmeden çok eğlenmiştik.

Uzun lafın kısası herkes üniversite okumalı. Ama özellikle kızlar daha çok üniversite okumalı. Üniversite demek bilgi, deneyim, tecrübe, kendini bilme, anlama, hayatın zorluklarını görme, insanları tanıma, kendi kendine yetme, ayakların üzerinde durabilme demektir. Şehir küçük olsa da, yapılabilecekler kısıtlı olsa da şartları zorlamak demektir. Üniversite okuyun ama okumak için okumayın. Değişin, gelişin, yenileşin. Kendinize bir şeyler katın. Bir tane kafa dengi dostunuz olsun.. Şehirde yapılacak tüm etkinliklerden haberiniz olsun.

Eğer kendinize ve hayatınıza dair bir şeyler yapmak isterseniz gençken ve vaktinde yapın.  Daha sonra vakit olur para olmaz para olur sağlık olmaz.

Herşey zamanında güzel. Her yaşın ayrı bir güzelliği var. Önemli olan önümüze çıkan fırsatları değerlendirmek ve kendimiz için yeni fırsatlar yaratmaktır…

Demet Doğan
Demet Doğan[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.