SON DAKİKA

Taşeron işçilere müjdeli haber yakında

Bu haber 24 Kasım 2017 - 12:22 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Yıllardır “taşeron” adı verilen işçilerin yaşadığı sorunlar ve beklentileri konuşuluyor. Ancak aradan geçen zaman diliminde bu işçilerin beklentileri çözüme kavuşturulmadı. Taşeron8 işçilerin çalıştığı kurumlarda devlet personeli olarak istihdam edilecekleri söylenmişti. Bu süreç biraz yavaş ilerlese de sona doğru yaklaşıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, bu işçilerin sorununun yıl sonuna kadar çözüme kavuşturulacağını söyledi. Maliye ve Çalışma bakanlıkları da değişik formülleri masaya yatırdı. Bu formüllerden ikini öne çıkmaya başladı. Bu iki formül Bakanlar Kurulu’na gelecek ve nihai karar verilecek. Taşeron işçilerin durumu birkaç hafta içinde çözüme kavuşturulacak.

Formüllerden birisi, taşeron işçilerin yeni bir statüye kavuşturulmaları. Yani, 4A, 4B, 4C ve 4D statülerinin haricinde bir “4E” olarak nitelendirilen özel bir sözleşme gündemde.

Bu sayede taşeron işçiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre kamu personeli olacak. Sözleşme süresi 3’er yıllık olacak. Sözleşme yapılan taşeron personelin görevi, çalıştığı kurumda aynı olacak.

Sözleşmeler, personelin yeterliliğine göre yenilenecek. Yani personelden yarar sağlanıp sağlanılmadığına bakılacak. Performansı yüksek olan emekliliğe kadar çalışacak. Ücretleri de aynı işi yapan personelden azsa, , aradaki fark kapatılacak. Böylece taşeron parsonelin maaşları yükselecek.

Sözleşme için başvurulan çalışılan kuruma yapılacak. Başka bir kuruma geçiş yapılması durumunda ihtiyaca göre sınav yapılabilecek.

Sözleşme için konulan 65 yaş sınırı ise aynen devam ediyor. 65 yaşı aşan personelin düzenlemeden yararlanma hakkı yok. Sözleşme yapılan personelin tayin itmese imkanı da bulunmuyor. Emeklilikleri ise 4A yani SSK statüsünde hesaplanacak.

Bir başka formülde ise sözleşme yerine devlet garantisi getiriliyor. Maaşlar ve kıdem tazminatlarına devlet garantisi verilecek. Özellikle sağlık, enerji, eğitim gibi kritik alanlardaki taşeronların kadroya alınması öngörülüyor.

Bu kapsamdakiler için devlet şirketi kurulacak ve kadroları buraya alınacak. Kalan personel ise belli bir süre aynı statüde çalışacak. Ancak iş, maaş ve tazminat garantisi korunacak.

Formüllerden hangisi uygulanırsa uygulansın kesinlikle güvenlik soruşturması yapılacak. Bu soruşturmalarda tüm terör örgütleri ile irtibatlı olup olmadığı sorgulanacak. Ayrıca devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak şartı da aranacak.

Mustafa Deniz
Mustafa Denizmustafadeniz@harbigazete.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.