SON DAKİKA

Antidepresan İlaçlar Tip 2 Diyabete neden olabilir / 1

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:13 'de eklendi.
Prof. Dr. Göknur Altay
Prof. Dr. Göknur Altay

Amerikan Diyabet Derneğinin çıkardığı bir dergide (Diabetes Care), diyabet ve depresyon ilişkisi üzerine yapılan bir çalışmada;  tip 2 diyabet tanısı konmuş 20-50 yaş arası   genç yetişkinlerin   geçmişinde, diyabeti olmayan kişilere göre daha fazla depresyon öyküsüne ve antidepresan kullanımına rastlanmaktadır.

Diğer bir deyişle, tip 2 diyabet gelişmesinde depresyon ya da antidepresan kullanımının önemli bir etmen olduğu iddia edilmektedir.

Depresyon ile  kronik hastalıklar ve ölüm arasında doğru bir ilişki olduğunu gösteren pek çok çalışma olmakla birlikte, diğer kronik hastalıklarla kıyaslandığında depresyon ve  diyabet arasında daha güçlü bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.

Diyabetli hastalarda görülen depresyon, diyabet hastası olmayanlara göre 1,5-2 katı daha fazladır. Depresyondaki kişilerin depresyonu olmayan kişilere göre daha fazla alkol ve sigara bağımlısı  olduğu gerçeğinden hareketle, alkol ve sigara kullanımının da diyabet için risk oluşturacağı elbette unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra, depresyonda olan bir kişinin fazla yemek yeme isteği ve tedavide kullanılan yeni kuşak antidepresanların kilo artışına neden olması da diyabete zemin hazırlamaktadır.

Kilo artışıyla birlikte hareket etme isteği azalır ve bu kısır  döngü içinde diyabete davetiye gönderilmiş olur.

Bazı araştırıcılar ise, depresyonun diyabete neden olduğuna dair güçlü deliller bulunmadığını iddia etmektedirler. Çalışmaların bir kısmının sadece kadınlarda bir kısmının ise sadece erkeklerde yapılmasının deneyin sonucunu etkilediği düşünülebilir. Genel olarak kadınların depresyona daha yatkın oldukları, özellikle 45-75 yaş sonrası kadınlarda yani menopoz sonrasında depresyon ve tip 2 diyabet görülme sıklığının arttığı bilinmektedir. Ancak, çalışmalarda daha çok 50 yaş altındaki genç yetişkinlerde depresyona bağlı olarak tip 2 diyabete yatkınlığın arttığını gösteren bulgular ilginçtir ve dikkate alınmalıdır.

Sayın Hocamızın, yazısının 2. Bölümü için tıklayınız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE