SON DAKİKA

Aranan kan, Recep Tayyip Erdogan

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:42 'de eklendi.
Ahmet Ziya Temel
Ahmet Ziya Temel

Ak Parti 3. Olağanüstü Kongresi Ankara Spor Salonu’nda yapıldı. Bir takvim dahilinde, olan birşeye adı konuldu sadece. Günlerdir beklenen bir gündü. Yorumlar, ağızlardan ve kalemlerden akacağı anı kolluyordu.

Ne olacaktı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne konuşacaktı?

Bir değişimin ayak seslerini duyacak mıydı meraklıları?

İlk mesaj, MKYK listesinin açıklanmasıyla bir nebze olsun ortaya çıktı. Epey bir tartışmayı itinayla sahneye koyan, 18 yaşında seçme hakkından sonra seçilme hakkının da verildiği Anayasa değişikliğinin Ak Parti üzerindeki ilk etkisini gördük. MKYK listesinde 21 ve 23 yaşlarında iki üniversite öğrencisinin ismi vardı. Önceki MKYK’dan 19 isim listeye girememişti. Dolayısıyla, 19 yeni isim dahil edilmiş oldu. Listelerde bir değişim olacağı aşikardı; gerçekleşti. Yeni isimlerle MKYK’nın gençleştiğini söyleyebiliriz. Bu gençleşme bir dinamizm getirir mi hep beraber izleyeceğiz. Bakalım bu listeden MYK’ya kimler seçilecek ve A takımı şekillenecek!..

Ak Parti tüzüğünde de bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre, genel başkan vekilliği ihdas edildi. Rabia işaretiyle vücut bulan “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” ibaresi, tüzüğün gerekli maddesine eklenerek kurumsallaştı.

Kongrede, Erdoğan’ın ne söyleyeceği, konuşmasında neleri öne çıkaracağı asıl ilgilenilen taraftı.

Erdoğan’ın uzun konuşmasında öne çıkanları belli başlıklarla değerlendirmek gerekirse;

OHAL’le ilgili söyledikleri önemindeydi. Erdoğan’ın, OHAL’e olan vurgusu değişik yorumları da beraberinde getirdi. Ortak fikir, OHAL’in daha bir müddet devam edeceği yönündeydi. Bu konuşmadan çıkardıklarıyla, OHAL’i 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar uzatanları da iftiharla gözlemledik!..

Ne yazık ki, OHAL denince bir öcüden bahsedermiş gibi yaklaşılıyor bazı kesimlerce. Fakat, Erdoğan’ın da dediği gibi, fabrikalar mı kapandı? Okullar da eğitime ara mı verildi? Geceler müdavimlerine mi yasaklandı?

Şartlar uygun hale geldiğinde OHAL niye devam etsin?

Unutulmasın ki, yıllar süren OHAL bu iktidar döneminde kaldırılmıştı. Erdoğan konuşmasında, ekonomide izleyecekleri yol haritasının da ipuçlarını verdi. Orta gelir tuzağına düşmeyeceklerini dillendirerek, 2023’ü hedef gösterdi. 2023 temelinde, kişi başı milli gelirde 25 bin doların, ihracatta 500 milyar doların yakalanabileceğini, işsizliğinde alınacak tedbirlerle tek haneye düşürülebileceğini bir kez daha vurguladı.

16 Nisan halk oylaması sonuçlarının nasıl okunması gerektiğine dair Ak Partinin ne gibi çıkarımlarda bulunduğunun iz düşümünü sunumlandırdı Erdoğan. 16 Nisan’da halkın mesajını aldıklarını, bu mesajla değişikliğin vatandaş tarafından onaylandığını dile getirdi. Ama, 2019’da yapılacak seçimlerde başarılı olmak için daha çok çalışılması gerektiğini belirterek, demokrasi ve özgürlük adına atılması gereken adımların ivedilikle hayata geçirileceğine vurgu yaptı.

Ak Parti teşkilatlarının da bu değişimde yerini alacağı,  dengesinde bir dinamizmle yeniden yapılanacağını; halkın ayağına giderek kapı kapı gezip herkesin hal hatırını sorma geleneğinin, bir anlamda teşkilatların ana omurgasını teşkil edeceğini ima etti. Gerçekten de, yol yapmak; köprüler, tüneller inşa etmek duasıyla beraber gelir. Fakat, bunun yeterli olmadığı, halkın gönlüne de anlamında köprülerin kurulması gerektiği hep söylene gelen bir husustur.

Bir başka kulakta yer eden konu, AB’yle münasebetlerin ne şekilde seyredeceğiyle ilgiliydi. Erdoğan, AB’yle ilişkilerin, birliğin riyakarlığı yüzünden çıkmaza girdiğini belirterek, “AB, ya bize serbest dolaşım hakkını getirir, mülteci anlaşmasını uygular, sözlerini tutar ya da herkes bildiğini yapar” diyerek resti çekti. Fakat “bizim arzumuz AB’yle hareket etmek; ama kararı verecek olan AB’dir” yumuşak geçişiyle de kapıyı kapatmadı. Önümüzdeki günlerde Brüksel’de yapılacak NATO toplantısında, AB yetkilileriyle görüşülecek olması, ilişkilerde bir iyileşmenin vuku bulacağı hususundaki beklentileri arttırdı. Tabii, FETÖ konusunda gösterdiği hassasiyeti bir kere daha dilinin keskinliğinde yansıttı dinleyenlere. Siyasi ayağı vardır,  yoktur. Ama anladığımız kadarıyla bu işi sıkı tutacağını ve kimsenin de gözünün yaşına bakmayacağını kararlılığında gösterdi. Ak Parti, liderini partinin başına getirdi büyük bir coşkuyla. Değişim sürüyor. Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bildiği yoldan yürüyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE