SON DAKİKA

Bakışla dünya kalkar

Bu haber 27 Kasım 2017 Pazartesi - 17:31 'de eklendi.
Lokman Ayva
Lokman Ayva

Bu hafta Türkiye yoğun ve ben de tertip edilecek önemli etkinliklerin bilgisini vereyim.

*30 Kasım perşembe Doğan Cüceloğlu Cevher Sohbetleri’nin konuğu.

*30 Kasım ŞehitMehmetDüğer Anadolu İmamHatip Lisesi’nde öğrencilerle buluşuyoruz

30 Kasım Bağcılar’da Kızılay muhtarlarla bizi buluşturuyor

*1.Aralık’da Düzce’de binlerce engelli ve engelsiz birlikte bisiklet turu yapacak.”Aşmak İçin Hareket/Aşmak İçin Bisiklet”

*3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve orjinal etkinlikler bizi bekliyor.

Derlerdi ki; “Gün gelecek insan bakarak bir cismi kaldırabilecek” yapanlar olduğunu da duydum. Ne kadar doğru bilmiyorum. İmkansız mıdır? Hele bu yaşadıklarımdan sonra “imkansız” kelimesini ağzıma alamam. İster mecazi ister gerçek anlamda “Bakarak dünya kalkar” deseler, bunun mümkün olacağını biliyorum.

Suriye’den engelsizlerin yanı sıra engelliler de misafirimiz olarak geldi. Biliyorum bazıları kızacak ama ben onların geri dönmelerini istemiyorum artık. Her birimiz bir engellinin “aciz” olduğu noktasında neredeyse hemfikiriz. Milyonlarca engelsiz gencimiz üniversite sınavlarına giriyor ve Yüz binlercesi kazanamıyor. Suriye’den savaş şartlarında gelmiş, Türk eğitim sistemine göre eğitim almamış, kamplarda kalmış, Türkçe’yi öğrenmiş, sonra üniversite sınavına girmiş ve masal bu ya, üniversite sınavını kazanmış. Masal değil ama masal gibi değil mi? Bu masalı biraz daha masallaştıralım mı? Bu Suriyeli genç bir de “kör olsun” mesela. Adı da Mahir olsun. Üniversitesi de Gazi Üniversitesi olsun. Siz bu massalı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Mesela öğrenciyken evlensin. Eşi de kör olsa nasıl olur? Kendi başına gidip gelsin, markete, okula arkadaşlarına, İstanbul’a, Ankara’ya.

Türkiye’den görevliler, vatandaşlarımız öyle bir bakışla bakıyorlar ki masaldaki Mahir gerçek oluyor. Hani diyorlardı ya, “Avrupa iyileri aldı, döküntüler bize kaldı.” İşte bir “döküntü” adlandırılabilecek şahıs masaldan gerçek hale gelebiliyor. Bu bakışla Bağcılar Belediyesiyle Beyazay Suriye Komisyonu “Suriyeli Engellilerin Türkiye Sistemlerine Uyumları Çalıştayı”nı 25 Kasım’da gerçekleştirdiler. Çalıştayın amacı imkansızları mümkün hale getirmek için şartları hazırlamak. Çalıştay çok başarılıydı. Tebrikler. Sıra geldi bu bakışla dünyayı kaldırmaya.

Harika bir tevafukla geçen hafta APA (Asya Parlamenterler Asamblesi) İstanbul’da toplandı. Biliyorsunuz APA’nın başkanı Türkiye.

Asamble, tarihindeki en yüksek katılımla gerçekleştirildi. Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi’nde Türk delegasyonumuzun girişimleriyle Asyalı engellilerin şartlarını geliştirecek kuralları, hükümleri ihtiva edecek bir rapor çıkarılması konusunda karar alındı. Bunun için başta Türk Delegasyon başkanı Van Milletvekili Sayın Burhan Kayatürk olmak üzere tüm delegasyon üyelerimize, uzmanlarımıza, çalışanlarımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Hakkımız ve haddimiz olmadığı halde şahsımıza da Komite toplantısında söz verme lütfunda bulunuldu.

Bakışla dünyayı kaldırmak. Geçtiğimiz hafta yaşananlardan sonra bu söz ne kadar “mümkün olabilir” geliyor değil mi? Allah’ın izni ve yardımıyla pazıl tamamlanıyor. Önce rapor çıkarma kararı geliyor. 3. günde de raporun en önemli bölümlerinden biri 100’den fazla ehil kişiyle hazırlanıyor. Demek ki bize düşen, doğru bakmak, bakışımızla hedefe odaklanmak sonra da dünyanın kalkışını izlemek. Her birimizin üzerimize düşeni yapacağımıza, sonuna kadar gayret göstereceğimize inancım Bağlantıtam. O yüzden netice şimdiden hayırlı olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE