SON DAKİKA

Beykoz’da imar sıkıntısına dikkat çeken imza kampanyası

Beykoz’daki STK’lar ve muhtarlar, SİT alanından çıkartılarak, bina taban ve oturumunun aynı zamanda kat adedinin arttırılması için imza kampanyası başlatıldı.

Bu haber 14 Ocak 2018 Pazar - 13:43 'de eklendi.

Beykoz’daki sivil toplum kuruluşları ve 45 mahalle muhtarı, “Mevcut imar mevzuatı Beykoz’a vurulmuş bir kelepçedir” başlığıyla imza kampanyası başlattı.

Beykoz’un SİT alanından çıkartılarak, Boğaziçi İmar Kanunu’ndaki bina taban oturumu ile kat adedinin arttırılması talebiyle başlatılan imza kampanyasında 1,5 aylık süre zarfında 150 bin imza toplanması hedefleniyor.

Planlar İBB Meclisi’nde bekliyor

Hazirlanan bildiriyi okuyan Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici; Paşabahçe, Çiğdem, Çubuklu, Soğuksu ve Rüzgarlıbahçe’nin bir kısmını kapsayan planların İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisinde onaylandığını, Paşabahçe’den Anadolufeneri’ne kadar olan Boğaziçi hattının planlarının İBB Meclisi’nde onay beklediğini belirtti.

Bildiride, Beykoz genelinde bina arsalarının 500 metrekarenin altında olması ve ilçenin SİT alanında kalması nedeniyle vatandaşların mevcut imar durumundan olumsuz yönde etkilendiği kaydedildi.

Bina taban alanı ve yükseklik sıkıntısı

Bildiride, “Mevcut imar planlarına göre konut alanlarında kat oturum alanı yüzde 15, ticaret+konutta yüzde 25 olarak verilmektedir. Mevzuatın bina oturma alanlarını dar tutması ve konut alanlarına 3 kattan fazla izin vermemesi nedeniyle, 250 bin nüfusluk Beykoz’un yüzde 80’i mağdur durumda kalacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Beykoz’un büyük bölümünün 50- 60 yıllık geçmişi olan bir yerleşim olduğuna ve ilçenin yerleşim alanlarına her türlü kamu hizmetinin verildiğine dikkat çekilen bildiride, şöyle denildi;

Planlar mevcut yerleşimi gözetmiyor

“Planlama alanında getirilen yapılaşma hükümleri; alanın mevcut dokusu, yerleşimci profili, mekânsal ve fiziksel özellikler gözetilmeden, boş alanda plan yapılıyormuş gibi getirilmiş hükümlerdir. Bu plan yaklaşımı sıkıntılara neden olmaktadır.

Planlama alanlarının bazılarında Kentsel Dönüşüm Alanı, Özel Proje Alanı gibi alanlar tanımlanmıştır. Ancak bu alanlarda halihazırda yaşayan insanların hak sahipliği, mahallelerdeki tarihleri, komşulukları belirsizliğe bırakılmaktadır. Mevcut binalarımıza ilişkin herhangi bir plan notu, plan hükümlerinde yer almamaktadır.”

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a güvenimiz tamdır”

Muhtar Kesici açıklamasının sonunda ise mevzuatın değiştirilmesi sürecinde, Beykoz Belediyesine, İstanbul Büyükşehir Belediyesine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, mevcut hükümet, Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güvenlerinin tam olduğunu ifade etti.

Açıklamanın ardından toplantıda hazır bulunan Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Sivaslılar Dernek Başkanı Mustafa Demir ve Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici ilk imzayı atan isimler oldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE