SON DAKİKA

Cumhurbaşkanımızdan hepimize dersler

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:17 'de eklendi.
Lokman Ayva
Lokman Ayva

Bu önemli konuya geçmeden önce bu akşamki Sait Halim Paşa Yalısı’nda yapılacak programı hatırlatmak isterim. Katılmanızı öneririm. Bu hafta 10 Mayıs itibarıyla Engelliler Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler var. Çok görkemli etkinlikler olacak. Kişisel hayatımızın anlamını keşifte eminim katkısı olacaktır. Mutlaka birine katılmanızı öneriyorum. Türkiye geneli etkinlikleri bugünden itibaren Beyazay’ın web sitesinden öğrenmeniz mümkün olacak.

Gelelim o kıymetli dakikalara. Referandum sonucu YSK tarafından yayınlandıktan sonra Cumhurbaşkanımızın kendi kurduğu parti olan AK Parti’ye yeni baştan üye olma imkânı doğdu. Hindistan gezisi dönüşünün ertesi günü üye olma merasimi tertip edildi. Her şeyden önce bu, başlı başına bir ders. Cumhurbaşkanımız gelebileceği en yüksek makama gelmiş, gönüllerdeki yerini bütün dünya biliyor, buna rağmen daha fazla çalışmak, yük, problemle uğraşmak anlamına gelen Parti çalışmalarına niçin katılır? “Güzelliğe, hayra, rızaya götüren yol yük değil, ikramdır” diye düşünür, hissederseniz sorunlar, sıkıntılar, işler, yükler bir aşkın, bir sevdanın gereği haline geliverir. O yüzden hepimiz başımıza bir sıkıntı geldiğinde, sorunla karşılaştığımızda onu başkasının üstüne yıkmak, onlardan şikayetlenip kahretmek değil, onu bir fırsat olarak görüp onu çözmeye çalışmak, onun bizi geliştirme dinamizminden, sonundaki hayırdan da istifade etmenin yollarını aramak lazım.

Cumhurbaşkanımız merasimin yapıldığı salona geldi. Bir cumhurbaşkanı, Parti’nin kurucu lideri olmasına rağmen geldi ve sade bir üye olarak kurucu üyelerin arasına oturdu. En ön sırada kendilerine bir yer ayrılabilir ve oraya oturabilirdi. Ama öyle yapmadı. Bu cümlelerimi okuyan biri “tabi öyle olacak” diye bana kızabilir. Elimizi vicdanımıza koyarak söyleyelim. Günlük hayatta kaç kişi isminden önce sıfatını söylemiyor? Kaç kişi sıraya girip sırasını bekliyor? Haydi buyurun. Eğer dediğiniz gibi ise hep birlikte bundan sonra da sıraya girmeye, ayrıcalık, öncelik beklemeden işimizi yapmaya razı olmaya devam edelim. Hukuk ve geleneklere devam.

AK Parti’deki geleneğe göre genel başkan konuşma yapmak üzere kalkınca salondaki hazirun ayağa kalkar. Genel Başkan ve Başbakanımız Binali Yıldırım konuşmak üzere kürsüye geçince herkes gibi Cumhurbaşkanımız da ayağa kalktı hem geleneğe riayet etmiş, hem de Genel Başkan’a karşı saygıda kusur etmemiş oldu.

Konuşması, paylaştığı hatıraları ayrıca ders niteliğinde idi zaten başlı başına. Halk oylamasına katılanlara teşekkür etmesi, “evet” verenlere bir teşekkür, “hayır” verenlere ayrı bir teşekkür etmesi çok önemli. Tabii ardından da “hayır” erenlerin “evet” verenlere teşekkür etmesini beklediğini ifade etmesi de hepimiz için önemli bir ders. Evet, farklı görüşlerde olabiliriz. Ama demokratik olgunluğu gösterebilmeliyiz. Birlikte yaşamak için aynı görüşte olmak zorunda değiliz ama huzurlu yaşamak için asgari de olsa birbirimize, görüşlerimize, canımıza, malımıza, özgürlüklerimize saygı, nezaket göstermek zorundayız. Bu memlekette sadece “hayır” verenlerin hayatlarına, kişilik haklarına müdahale edilmemesi değil, herkesin hayatına ve kişilik haklarına saygı gösterilmesi şart.

Siz izlediklerinizden, burada anlattıklarımızdan hayatınız için ne kadar paylar aldınız bilmem ama ben çok istifade ettim ve yaşadığım güzellikleri dostlarımla paylaşmaktan mutlu olduğum için size öğrendiklerimi en özet haliyle arz etmeye çalıştım. Hepimizin Sayın Cumhurbaşkanımız gibi son derece insani ölçülerde hareket etmemiz halinde inanıyorum ki, Geleceğimize ümitle ve güvenle bakmamızın önünde hiç bir engel yok.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE