SON DAKİKA

Dikenli Gül!..

Bu haber 4 Ocak 2018 Perşembe - 17:19 'de eklendi.
Ahmet Ziya Temel
Ahmet Ziya Temel

Gün geldi kol kola girdiler; gün geldi haksızlıklar karşısında ortak mücadele verdiler. Gelecek Türkiye’sinin motifli bir resmini çizmişlerdi gönül sayfalarına.. Parıldayan bir ışık hüzmesiyle tertip almıştı tadında rakseden hülyalar..

Umuttu işte!..

Umuttu; fakat, izahı tarife ayar verme kudretiyle örselenmişti.

95 yıllık cumhuriyetin Cumhurbaşkanlığı makamı, bugüne kadar 12 karakterin yönetim yazılımına şahit oldu.

  1. Cumhurbaşkanlığının kapıları Abdullah Gül’e, 2007’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti’nin cumhurbaşkanı adayını açıkladığında Gül’e hitaben, “kardeşim Abdullah Gül” demesiyle açıldı. 7 yıl sonraki seçimlerde 12. Cumhurbaşkanlığı, “kardeşim Abdullah Gül” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a nasip oldu.

Uzun ince yoldaki çetin mücadele hep yan yana, hep kol kola verilmişti; bu işe inanmış dostlarının da katkılarıyla..

Sonuç..

Sonuç; 15 yıldır süren iktidar!.. Tabii ki; bu dönem bir eli yağda bir eli balda geçmedi. Türlü zorluklarla karşılaşıldı. Güçlü duruş sergilenmesiyle, hepsinin de üstesinden gelindi. Geçen yıllar, dava arkadaşlığın bütünlüğünde tahribatlara da geçit verdi. Bu tahribatlar sonucunda, Gül’le Erdoğan arasında bir ayrışmanın filizi boy göstermişti.

Kimi; bu sürecin Gezi olaylarıyla start aldığını dillendirse de daha evveliyatının olduğu da konuşuluyordu kulislerde..

17-25 Aralık yargı darbe girişiminde, Gül’ün Gezi Parkı’nı bahane edip etrafı yıkanlara esnek yaklaşımı ilişkilerin gergin bir ortama aktarmış mıdır?

Görünen öyle olduğu..

Gül’ün Cumhurbaşkanlığının bitimine doğru yeni cumhurbaşkanının kim olacağına ve Ak Parti’de direksiyona kimin geçeceğine dönük gelişmeler de bir sorgulamaya sebebiyet vermiştir belki de..

Kim bilir?

Gül’ün, liderlik adına isminin telaffuz edilmemesini, içten içe, 64 yaşındaki bir kişinin ülke yönetiminde geldiği en üst noktada siyasete es verme durumunun hasıl olmasını içselleştirememiş olmasına yormak mümkün müdür? Mümkündür tabii!.. Cumhurbaşkanlığından ayrıldığı günden bugüne, siyasette kendine aktif bir rol bulamayan bir Gül profili var. Naif kişiliğinin yanında, hırslı yapısına da vurgu yapılan Gül, son 15 yılı iktidarda geçirmiş bir partinin en önemli karakterlerinden biriydi.

Belki; bir destek bekledi partisinden..

Göremediğini tasavvur etmiş olacak ki; önce kendini siyasetten geri çekti. Sonrasında partiler üstü bir kimliği edinmeye çalıştı.

Öyle bir intiba ortaya koydu ki; partisiyle; yani, AK Parti’yle koştuğu kulvar değişti sanki.. 2019’da, birçok insanın olduğu gibi muhakkaktır ki; Gül’ün de gözü vardır.

Siyasetin dar ve karanlık dehlizlerindeki münasebetlerin bile kollandığı bir dönemde, yarına dönük kendini konumlandırmaya çalışan her birey gibi Gül de, bir takım hırsların içinde kendini bulmuş gibi..

Son KHK’larla ilgili yorumuyla, siyaset yoluna belirgin bir adım atmış göründü.

İktidar çevrelerince karşı bir adım gibi yorumlanan düşün dünyasındaki aktarımlar, ince çalımlarmış gibi algılandı ve yankı buldu.

Referandumda da rengini belli etmişti zaten Gül!..

Bugün gelinen noktada, Gül’ün cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında aday olması düşünülür mü?

Pekala düşünülür de; Gül düşünür mü?

Bize kalırsa, Gül Erdoğan karşısında, Erdoğan’ın olduğu yerde aday olmaz.

Deniyor ki; % 49’luk bir hayır bloku var.

Var da; bu güruhun demirbaşı CHP böyle bir şey ister mi?

CHP, yönetim olarak istedi; tabanı buna evet der mi?

Erdoğan düşmanlığı, “bunu da mı yaptılar!..” dedirtir mi?

Evet; birileri gözünü karartmış, “Erdoğan gitsin de, ne olursa olsun” diyordur mutlaka!.. Bilinmesi gereken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sadece Türkiye sathında değil, dünya üzerinde de geniş bir teveccühe mazhar olduğudur. Ister Gül’lü, ister başka bir isimle Erdoğan karşısında saf tutmayacağı gözüküyor. Birileri umut pompalasa da!..

Madem önemli bir şans var, ne diye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ben de adayım diyemiyor!..

Çünkü risk büyük!..

Siyaset dışı kalmayı göze alamıyor. Doğrudur: Erdoğan’la Gül arasındaki dostluk teması, her dem kurulan gönül temasının ardına yollanmış gözükmekte.

Ak Parti’den Gül’e oy gider mi?

Erdoğan’ın olduğu yerde gideceğine ihtimal vermiyoruz. Gitse de güdük kalır.

Tabii, tazesinden yeşerttiği umudu da!..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE