SON DAKİKA

Dünya, Altıdan da büyüktür…!

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:16 'de eklendi.

“BM’de 196 ülke var, ama hepsinin kaderi 5 ülkenin ağzında, bu 5 daimi üyenin hiçbiri Müslüman değil”

Bu sözler, Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş ikinci başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyi’nin 15 üyesinden, daimi olan 5’ini kast ederek:

“Dünya Beş’ten Büyüktür” demişti.

Gezegen çapındaki son yüz yıllık olaylara kısaca bakınca, Erdoğan’ın sözlerinin, insanlığın geleceği için de, önemli bir değişimin zorunlu olduğu gerçeği vurguluyor.

Dünya, son 100 yıl içinde, Batı Avrupa’nın ve dolaylı olarak Kuzey Amerika’nın (ABD ve Kanada’nın) dahil olduğu iki büyük “Dünya Paylaşım Savaşı’na” sahne oldu.

Birinci Dünya Paylaşım Savaşı’nda 15 milyon insan öldü, yüz milyonlarca insan yetim öksüz kaldı. Milyarlar insanın kaderi olumsuz etkilenirken, dünyaya yön verecek küresel imparatorluk aileleri ve bu ailelerin yönetimine perde arkasından hakim olduğu yeni küresel güç ülkeleri ortaya çıktı.

İmparatorluklar, Krallıklar ve Sultanlıklar yıkılırken, 20. Yüzyılın başında 13 olan parlamenter ülke sayısı, hızla artarak, 2. Dünya Savaşı’nda, 70 civarında ülkede demokratik seçimli, parlamenter sistem, kısmen arızaları olsa da, Meclisli Demokratik yönetimler çoğalmaya başladı.

İkinci Dünya Paylaşım Savaşı’nda ise, 65 milyon insan öldü. 300 milyon insan yaralandı. 2 milyar insan yerleştiği yerleri değiştirdi.

Her iki dünya savaşında da, savaşı başlatan finansörlerin ve savaş endüstrisine hakim olan ailelerin, daha da güçlenerek, daha da zenginleşerek çıktığı görüldü.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra, Avrupa’da yeni bir savaşın önüne geçmek için, Batı Dünyası ve buna Amerika Birleşik Devletleri de dahil, önce Avrupa’da “Kömür ve Çelik Birliği” kurdular. Akabinde bu birlik büyüdü  ve Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) olarak 1980’lere geldi. Son olarak siyasal, ekonomik ve kültürel bir birlik oluşturma niyetiyle “Avrupa Birliği” adıyla bir devletler üstü birlik oluşturuldu.

Ancak,  bu birliğin ortak para birimi kullanımına katılmayan İngiltere, geçtiğimiz yıl yapılan BREXIT (Britania Exit) halk oylamasıyla, Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldı ve bu karar 2017’in başında İngiliz Parlamentosu’nda da onaylarak, ayrılma süreci resmen başlatıldı.

Kasım 2016’da ABD’nin 45. Başkanı seçilen Donald Trump, Ocak 2017’de göreve gelir gelmez, seçim kampanyasında söylediklerini uygulama ve ABD’nin yeniden güçlü ve lider olması gerekli gördüğüne inandığı bir dizi askeri ve ekonomik operasyonlara başladı.

Kuzey Kore’nin kuşatılması, Mısır ve Japonya ile ortak askeri tatbikatlar, Avrupa’daki Amerikan Üslerine, onlarca yeni nesil savaş uçağı, yeni nesil tanklar ve füze sistemleri gönderdiler.

Recep Tayyip Erdoğan, bu süreçleri yakından takip eden bir lider ve Türk Siyasi Kurmaylarının da hazırladığı stratejiye uygun olarak, Çin’de yapılan “Kuşak ve Yol Buluşması” toplantılarında, önümüzdeki dönem, küresel sistemin gidişatını belirleyecek bir tespit ve uyarıyı, iki cümlede özetledi:

“Müttefik değilsek, başımızın çaresine bakarız”

Ve:

“Amerika’daki görüşmemiz (Başkan Trump’la) virgül mesabesinde değil, nokta mesabesindedir”

Böylece, Batı Dünyası’nın, oyalamacalardan uzak, karar vermesini, kader anını yaşamasını tayin etmiş oldu.

Gözlerimiz, bugün Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşmış olan Türk Başkan Erdoğan’a nasıl davranılacağına, hangi konularda uzlaşılıp, karara varılacağına bağlı.

Erdoğan’ın söylediği “Dünya Beşten Büyüktür” sözü gerçektir ve artık “Dünya, Altıdan da Büyüktür” denilebilir.

Dünya Nüfusunun yarısının da sözcülüğünü üstlenen Erdoğan’ın, bu söylemin altını doldurması ve gerekli siyaseti kararlılıkla uygulaması, sadece dünyanın yarısı için değil, dünyanın tamamının huzur ve güvenliği için, gezegenimizin yarınları için de önemli.

Saygılarımla
Asker Avşar / Siyasal İletişim Uzmanı

Asker Avşar
Asker Avşar
İletişim Terapisti

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE