SON DAKİKA

Emekli maaşı nasıl artar?

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:45 'de eklendi.
Mustafa Deniz
Mustafa Deniz

Emekli maaşlarının hesaplama sisteminin değişmesi durumunda hem eski emeklilerin maaşlarında artış olacak hem de yeni emekli olanlar daha yüksek maaş alabilecek. Emekli maaşını artırmak da kişinin kendisinin elinde.

Emekli maaşlarının hesaplamasında kullanılan maaş bağlama oranları, farklı şekillerde uygulanıyor. 9 Eylül 1999 yılı öncesinde sigortalı olanlar için üç farklı hesaplama yapılıyor.

Bu tarihten önce ilk defa sigortalı olanların emekli maaşlarının hesaplanmasında 2000 yılı öncesindeki prim günleri ve prime esas kazançları alınıyor. Sonrasında 2000 yılı ile 2008 yılının 10’uncu ayı arasındaki günler ve primlerle ilgili bir hesaplama daha yapılıyor. En sonunda da 2008 yılının 10’uncu ayından sonraki dönem için hesaplama yapılıyor. Yapılan bu hesaplamalarda 2000 yılı öncesindeki aylık bağlama oranı daha yüksek. Bu tarihten sonra ise aranlar düşüyor. En düşük oran ise 2008 yılı sonrasında uygulanıyor.

Üç hesaplama toplanıp emekli maaşı ortaya çıkıyor. Buna göre 2000 yılı öncesinde daha fazla prim ödeyenlerin emekli maaşları diğerlerine göre yüksek çıkıyor. Bu hesaplama tek bir aylık bağlama oranı üzerinden yapılsa intibak gibi istekler gündeme gelmeyecek. Ayrıca emekli maaşları arasındaki uçurum ortadan kalkacak.

Peki, emekli maaşı nasıl artırılır?

Emekli maaşını belirleyen etken, son 1-2 yılda alınan maaşlar değil. Bütün çalışmalar maaşı belirliyor. Bu nedenle planlamaya erken başlayın.

Emekli maaşını belirleyen en önemli etken ise brüt ücret. Hem yaş bekleyenler hem de prim dolduranlar mutlaka gerçek ücretlerinin bordroda gösterilmesini sağlamalı.

Borçlanma yapılarak ya da isteğe bağlı ödeme yapılıyorsa, ödenebilecek en yüksek miktarda ödeme yapılmalı. Bu durumda emekli maaşı artıyor.

Hem SSK’lı hem Bağ-Kurlu olanlar Bağ-Kur primi ödemeyi talep etmeli. İki farklı ödeme emekli maaşını artırıyor.

Brüt maaşın 3 bin liradan fazla olması emekli maaşını yıllık 70 ila 80 lira artırıyor.

Bağ-Kur’dan prim ödenmişse ve 1 Mayıs 2008 öncesinde sigortalı olunmuşsa, son 3.5 yıl SSK (4-A) ile çalışılması, emekli maaşının artmasını sağlıyor. 2008 yılı sonrasında sigortalı olanların hangi kurumda primi fazlaysa emekli maaşı da ona göre hesaplanıyor.

Emekli olurken doldurulan formda eş ve çocuklarla ilgili seçenekler işaretlenmeli. Bu sayede aylık bağlama oranı yükselir ve emekli maaşı artar.Bağlantı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE