SON DAKİKA

İngiliz Kamplarında Kör Edilen Askerlerimiz

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:12 'de eklendi.
Asker Avşar
Asker Avşar
İletişim Terapisti

İNGİLİZ KAMPINDA 15.000 ASKERİMİZ ZEHİRLİ SU İLE KÖR EDİLDİ
İngilizler Şimdi Osmanlı esir fotoğrafları yayınlıyorlar. fakat 1. Dünya savaşında Türk esirlere uygulanan vahşeti unutmadık

İNGİLİZ KAMPINDA 15.000 ASKERİMİZ ZEHİRLİ SU İLE KÖR EDİLDİ

Savaş bitmişti. Ancak, kamptaki ağır koşullar nedeniyle ölenler dışındaki askerleri teslim etmek, İngilizlerin işine gelmiyordu. Çünkü olası yeni bir savaşta, bu askerlerin yeniden karşılarına çıkabilecekleri, Ermeniler tarafından, İngilizlerin beyinlerine işlenmişti.

Çözüm toplu katliamdı… 

Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin çok üzerinde krizol (cresol) maddesi katılmıştı.

Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyorlardı. Ancak İngiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi. Ancak bu kez İngilizler havaya ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu.

Çünkü gözler yanmıştı… 
I. Dünya Savaşı’nda İngilizler’e esir düşen Osmanlı askerlerinin bir kısmı güvenli bölge olarak Mısır’ın İskenderiye şehri yakınlarında bulunan Seydibeşir Usare Kampı’nda tutuluyorlardı. Kampın tam adı, “Seydibeşir Kuveysna Osmanlı Useray-ı Harbiye Kampı” idi. Burası tek kamp olmayıp birbirinden tel örgülerle ve numaralarla ayrılmış idi. Yaklaşık 135-150 bin civarında Osmanlı esiri orada 2 yıl kadar kaldılar. 1918’de Filistin cephesinden esir düşen 16. Tümen’in 48. Alayı’na bağlı Osmanlı askerleri, 12 Haziran 1920’ye kadar zor şartlar, dayak, açlık altında kaldılar. O dönemde Mısır Genel Komutanı General Allenby, Mısır Usera Müfettişi Albay Simson idi.

KRİZOLLU SU İLE KÖR EDİLDİLER 
O tarihte ve bugün de savaş suçu sayılan olayda Seydibeşir Kampı’nda İngiliz doktorların gözetimi altında 15 bin esir asker süngü zoruyla ile miktarı normalin çok üzerinde krizol maddesi katılmış sudan mikrop kırma gerekçesi ile geçirilmiş ve 15 bin genç insanın kör edilmesine sebebiyet verilmiştir.

Konu Ankara’ya Malta Esir Kampı’ndan dönen Edirne Mebusu Şeref ve Faik beylerin 25 Mayıs 1921 tarihinde TBMM’de yaptıkları konuşmalarla intikal etti. 28.5.1337 Cumartesi günü TBMM’nin 37. İçtima’sında, Faik ve Şeref beyler bir takrir vererek İngiltere’nin Türk paşa, milletvekili, yazar ve sair meslekten aydınları Malta’da tutuklu olarak bulundurmasının hiçbir milletlerarası hukuka uymadığı ifade edildikten sonra Mısır’da esirlerin krizol banyosuna sokularak 15 bin vatan evladının gözlerinin kör edildiği bunun faili olan İngiliz tabib, garnizon komutanı ve zabitlerin cezalandırılması için TBMM’nin teşebbüse geçmesi isteniyordu.

Takririn TBMM’de okunmasından sonra söz alan Mehmet Şeref Bey ” …İngilizler’e esir düşüp Mısır’a sevkedilen çocuklarımız mahsus ihzar edilmiş bir formüle, muzadı taaffün maddeler içlerine, boyunlarına kadar sokuyorlardı. Fakat Türk çocuğu oraya girince bir İngiliz neferi başına dikiliyor ve süngüsünü uzatınca zavallı yavrucak başını başını içeri çekiyor ve iki gözü kör oluyordu. İngilizler böylece onbeşbin Türk’ün gözünü çıkarmışlardır” diyordu.

Dışişleri’nin açıklaması yok
seydibeşir, usare, esir kampıBu belge bize TBMM’nin Mısır’daki esir kampında İngiliz doktorlar, garnizon komutanı ve kamptaki İngiliz askerlerinin 15 bin esiri kasten sakat bıraktıkları için haklarında siyasi takibatın yapılmasının karar altına alındığını gösteriyor. Konunun takibi hükümet tarafından Dışişleri Bakanlığı’na bildiriliyordu. Dışişleri Bakanlığı’nın ise olayın nasıl sonuçlandığına dair henüz bir açıklaması maalesef yok.

BAKANLAR KURULU KARARI
Bu konuşmalar TBMM hükümetini de harekete geçirmiş ve konunun takip edilmesi için hükümet kararı alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Arşivi’nde bulunan 28 haziran 1337 tarihli altında Mustafa Kemal Paşa’nın da TBMM Reisi sıfatı ile imzası bulunan Bakanlar Kurulu Kararı’nda da şunlar söyleniyordu: “Malta’da mevkuf bulunanlar ile Mısır’da onbeş bin esiri kasten malül bırakan İngiliz tabibleriyle garnizon kumandan ve zabitleri hakkında Edirne Mebusu Şeref ve Faik beyler tarafından verilüp icra Vekileri Heyeti’ne tevdi ve tensip edilen ve Büyük Millet Meclisi Riyaseti Celilesi’nin 29. 5. 337 tarihli ve zabıt ve kavanin kalemi 354/706 numaralı tezkere ile mürsel takrir icra vekilleri heyetinin 28.6.337 tarihli içtimaında kıraat olunarak lazım gelen bu mütalaati fenniye dermeyanı zımnında Sıhhiye ve teşebbüsatı siyasiyede bulunmak üzere Hariciye Vekaleti’ne takrir sureti musaddakasının lefiyle işarı karagir olmuştur. 28 Haziran 337”

Anonim – Derleme

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE