SON DAKİKA

İŞKUR düğmeye bastı

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:28 'de eklendi.
Mustafa Deniz
Mustafa Deniz

AK Parti hükümetinin istihdam seferberliği yüz güldürüyor. Türkiye İş Kurumu da (İŞKUR) aktif ve pasif işgücü programlarıyla 5 milyon kişinin kapısını çaldı.

İŞKUR’un programına katılanların yüzde 80’i iş sahibi oldu. Kurum şimdi de kayıtlı olup 12 aydan uzun bir süredir iş arayanlar için özel çalışma başlattı.

İŞKUR, 12 aydır iş arayanlara en yakın hizmet birimine başvurarak kayıtlarını güncellemelerini istedi. Sosyal yardım aileler içinde çalışabilecek durumda olanlara ise hem eğitim hem de iş teklifi yapılıyor. Yıl sonuna kadar, bir yılı aşkın bir süredir evinde iş bekleyen tek bir vatandaş kalmayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yılın ilk dört ayında 1 milyon istihdam yaratıldığını belirtti, hedefe ulaşmada sorun olmadığını söyledi.

İŞKUR da hem kamu hem özel sektör aracılığıyla seferberliğe büyük destek veriyor, hedef politikalarını da ihtiyaçlara göre güncelliyor.

İşsizlere yönelik hizmetlerin daha etkin, daha verimli ve daha dinamik hale getirilmesi için de kurumun aktif kayıtları güncellendi.

İŞKUR’un ilkesi, “Her işsizin bir iş ve meslek danışmanı olacak.” Bu ilke doğrultusunda iş ve meslek danışmanları tarafından kayıtlı işsizlerle etkin ve sık irtibat kuruluyor. 12 aydan daha uzun süredir iş bulamayan kişilerin İŞKUR ile daha sık irtibata geçmesi sağlanacak. Hedef kitleye yönelik yeni politikalar hayata geçirilirken hizmetler çeşitleniyor.

İş arayanlar İŞKUR’a gelmeden 100’e yakın noktadan hizmet alabiliyor. İŞKUR, sosyal yardım alanlar arasında belirlenen ‘çalışılabilirlik’ kriterlerine sahip kişilerin kaydını alarak uygun işin bulunmasını sağlıyor. Sosyal yardım alanlar ise kurum kanalı ile işe yerleştiriliyor ancak sosyal yardım hemen kesilmiyor. Sosyal yardım alanlar, işe yerleştirildikten sonra brüt asgari ücretin üçte biri kadar sosyal yardım almaya devam edecek. Arzİşini kurmak isteyen gençlere de danışmanlık hizmeti veriliyor. İş arayıp bulmada da özel takip sistemi kuruluyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu Kurulu’nca destek sağlanan ailelerde çalışacak durumda olanların sosyal yardım sistemi üzerinden İŞKUR’a kaydedilmesi de mümkün oluyor. Sistemle her evden bir kişi işe yerleştirilecek, kurum bu listedekileri mesleki eğitim veya diğer aktif işgücü programlarına tabi tutacak. Verilen eğitimlerin ardından da üç iş teklifinde bulunuluyor. Bu üç iş teklifini de kabul etmeyenlerin aldığı nakdi düzenli sosyal yardımlar 1 yıl süreyle kesilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE