SON DAKİKA

Odaklanma Sorununa Hızlı Çözüm Önerileri

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:29 'de eklendi.
Asker Avşar
Asker Avşar
İletişim Terapisti

ODAKLANMA SORUNUNA HIZLI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

İnsan yapısı, psikolojik olarak, her olaya ve düşünceye, bir dizi gereklilik olarak var.

Yemek, içme, sevişme, kavga, sövme, dövme, gezme, uyuma, okuma, izleme, düşünme ve benzer her eyleme bakış açımız, bir dizi soruyu da beraberinde getirir.

Olaylara ve eylemlere, alışveriş de olsa, öpüşme de olsa, konuşma veya dövüşmek de olsa, şöyle sorular bilinçaltı tarafından güdülenerek sorulur beynimize, aklımıza:

“Gerekli mi? İstekli miyim? Hoşlanıyor muyum? İstiyor muyum? Beğeniyor muyum? Şehvetli miyim? Normal miyim? Hazır mıyım? Takıntılarım mı var? Gerekli miyim? Gerçek miyim? Gerçekçi miyim?

Beğeni, arzu, İhtiras, şehvet, saplantı ve benzeri olumlu veya olumsuz tutumlarla işleyen bir sisteme sahibiz. İnsan psikolojisi, iletişim tabanlı ve çok katmanlı bir yapıdır ancak mekanizma değildir. Mekanizma olsa, tersine mühendislikle, çözülebilir. Psikolojimiz, yani ruhsal durumlarımız bir mekanizma olsaydı, onarım da mekanik olurdu. Tıpkı arızalı bir elektronik cihaz, yahut metalik makineler gibi.

İnsanın motivasyonu ve işleyişine dair, biyolojik ve fiziksel verilerimizi çoğu kez hesaba katarız ancak psikolojik verilerimizi, durum bilgimizi ya hiç hesaba katmayız veya en azından bir işin, oluşun, durumun hazırlığında, psikolojik durum gözardı edilir. Ta ki, sorunlar artık kaçınılmaz olarak karşımıza çıkana dek.

Odaklanma sorunu yaşayan insanların, çözüm aramaya öncelikle kendi bireysel davranış – gelişim ve eylem safhalarında, nasıl hareket ettiklerini, bizzat kendilerini gözlemleyerek veya güvenilir bireylere kendilerini gözlemleterek, yorumlarını öğrenerek,  özeleştiri süreciyle başlamaları doğru olacaktır.

Kişi, her şeyden ve her keslerden önce, “kendisinden nasıl emin olabileceğini” öğrenmesi ve bu konudaki her seviyeden önerileri, düşünceleri, söylemleri, duyması, bilmesi faydalı olabilir.

Odaklanma probleminde, kişi, istem dışı etkenlere önem verir. Örneğin, kendi düşünce ve eylemlerimizden önce, iş arkadaşlarımızın etkilerine önem veriyor olabilir.

Veya sosyal yaşamınızdaki, ne yiyeceğimize, ne giyeceğimize, neleri kullanıp kullanmayacağımıza, neleri tercih edip etmeyeceğimize de, başka insanların söylem ve iradeleriyle karar veriyorsak, burada da özeleştiri ve bireysel inisiyatifimizi niçin kullanmadığımız sorgulanmalıdır.

Hayatın her safhasının; cinsel, ekonomik ve kültürel, siyasal figürler de dahil, hayatınızda kimler varsa, bu kişilerin toplumsal rolleri, hayatımızda hangi anlamlara geliyorsa, bunun da farkındalığına sahip olmalıyız.

İnsan beyninin odaklanmasını engelleyen unsurlar, iç ve dış “mekanizmalar olarak ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Odaklanmanın bilinmesi ve düzenli olması gereken kısmı da, zaman yönetimi, duygu yönetimi, bilinç. – irade yönetimidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE