SON DAKİKA

Taşerondaki Engellileri Hükümetimiz Duymalı

Bu haber 14 Ocak 2018 Pazar - 14:02 'de eklendi.
Lokman Ayva
Lokman Ayva
Kısa kısa notlarımızı paylaşalım. Geçen hafta Cevher Sohbetlerinde bir geleneksel müzik tutkunu Muammer Ketençoğlu müzik, ufuk, bilgi ziyafeti çekti. Türkiye’de ilk ses kaydının 1902’de Kilis’te yapıldığını öğrendik. Dünya müziklerinde şöyle bir turladık. Dinlettiği dünya müziklerinin yanı sıra beraberinde getirdiği akordiyon konserinin tadı damağımızda kaldı.
Üsküdar Belediyesi güzel bir etkinlik yaptı. Belediyeye gelen vatandaşların gözlerini bağladı, ssaldı sokağa, alışveriş yaptırdı. Keşke körlere de “bir görme tecrübesi” yaptırabilsek iyi olacak. İşte ondan sonra körlerle görenler birbirlerini daha iyi anlarlar.
Beyaz Baston Körler Haftası sebebiyle yurdumuzun her bir köşesinde çok güzel etkinlikler yapıldı. Emek veren herkese şükran hissediyorum, minnet duyuyorum. Bunlar daha iyi bir toplumun oluşmasına katkı yapacak. Şu anda yaşanan bir çok sorunun sebebi yakın geçmişimizde bunların yapılmayışıdır. Ecdattan kalan miras da bizi işte o kadar idare etti. Az sonra bahsedeceğim mevzu da böyle. Bir iş yapılırken bütün boyutlarıyla düşünmeme sorunu.
Hükümetimiz yüzyılın adımını attı ve yüz binlerce çalışan vatandaşımızı kadrolu yaptı. Böylelikle hem ekonomik ve sosyal şartları iyileşme yoluna girdi hem de daha güzel bir iş güvencesine sahip oldular. Maksat bu. Peki niçin engelliler bunun dışında tutulsun? Niye engellilere daha iyi ekonomik ve sosyal şartlarla, iş güvencesi çok görülsün?
2002 yılından beri tüm AK PARTİ hükümetlerinden Engelliler çok güzel hizmetler gördüler. 30 Kasım 2002 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nın ilk genelgesi hastanelerde engellilerin daha nitelikli hizmet alabilmeleri için yayınlandı. 3 Aralık 2002 tarihinde o zamanki Başbakan Sayın Abdullah Gül tarafından engellilerle ilgili kapsamlı bir Başbakanlık genelgesi yayınlandı. Engelliler Kanunu’ndan tutun, Anayasa değişikliklerine kadar son 16 senede Türk engellilerini dünyanın en ileri ülkesindekilerin seviyesine getiren düzenlemeler yapıldı. Peki o zaman bu ne? Ya AK PARTİ engellilere yaptığı iyi işlerden dolayı pişman oldu ya da yeni Çalışma Bakanımız Jülide Sarıeroğlu engellilerin haklarını ellerinden çatır çatır geri almak istiyor? Düşünün bakalım, sizce hangisi doğru? Benim bildiğim AK PARTİ ve Bakan Hanım her ikisinin de doğru olmadığını en kısa zamanda gösterecektir. Bakan Hanım’ın ve Parti’nin yapması gereken ne?
Türkiye’de engelliler kamuda, özel sektörde, hatta kendi işlerinde çalıştıkları gibi taşörenlerde de çalışıyorlar. Taşörenlerde çalışan engelliler de, diğer çalışanlar gibi hükümetimizin yapmayı planladığı kadroya geçirme fikrinden dolayı acayip mutlu oldular. Fakat gel gör ki o mutluluk işlemler başladıkça kabusa dönüştü. Kabusu kısaca arz edeyim.
Taşerondan kadroya geçecek kişilerin emeklilikleri gelmişse onların hemen emekli edilmeleriyle ilgili bir kural var. Buraya kadar anormal bir durum yok. Fakat engellilerde şöyle bir durum var: Türk Sosyal Güvenlik sistemi engellilere reken emekli olma imkanı tanıyor. Engellilik derecelerine göre engelliler 15, 16 ve 18 yıldisterlerse emekli olabilirler. Eğer böyle erken emekli olurlarsa maaşlarını düşük alırlar. Erken emekli olan bir engelli aynı seviyedeki fakat yılını tamamlamış kişiden %40 oranında daha düşük maaş alır. Yani bu istisnai durumlarda uygulanan bir kural. Fakat şimdi “engellilerin de emekliliği geldi dolayısıyla 15 yılını tamamlayanları hemen emekli edelim” diye bir tehlike söz konusu. Engelliler de emekli olmak istemiyor, çalışmak istiyor. İsteğe bağlı bir durumun “mecburi” olarak yorumlanıp zorla emekli edilmeleri ne hukuki, ne insani, ne vicdani. Yapılması gereken şu: Sayın Çalışma Bakanımız’ın bir genelge yayınlayıp “engellilerin zorla emekli edilip ömür boyu sıkıntı çekmelerinin engellenmesine yönelik olarak erken emekliliğin bir imkan olduğunu fakat bir mecburiyet olmadığını, bu şekilde yorumlanmasının kanunun ruhuna aykırı  olduğunu” kamuoyuna duyurması gerekiyor. Böylelikle yanlış anlamalar ortadan kalkacak, üzüntüler mutluluğa dönüşecek, taşerondakilerin kadroya geçirilmesi gibi muhteşem bir uygulamaya gölge düşmemiş olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz ve Bakanımızın şanına da bu yakışır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE