SON DAKİKA

Türkiye’ye ayar artık bayar!..

Bu haber 26 Kasım 2017 Pazar - 15:20 'de eklendi.
Ahmet Ziya Temel
Ahmet Ziya Temel

Önümüze çıkabilecek engellerin bize çengel atmaması, bu sıkıntılı hallerin öngörülebilirliğiyle bir mesafede durdurulabilir. Doğrudan ya da dolaylı bizi ilgilendiren olayların ne gibi sonuçlar doğurabileceği, korunacak soğukkanlılığın karşı tarafa da yansıtılmasıyla çözüme kulvar açar. Dolayısıyla, doğrusunda bir yöne yol almak, etkisini sadece evin önünde değil, çok daha geniş bir çevre de gösterir. Bu manada hazırlıklı olarak geleceğe adım atmak için dirayeti elden bırakmamak gerekir.

Çıkabilecek sonuçları enine boyuna düşünüp aklı selimle değerlendirmek, geleceği baygınlıklarla geçiştireceğimize daha aydınlık yarınlara kucak açmamızı sağlar. Günümüzde, dünya küçüldü. Bir bakıyorsunuz Çin’desiniz, bir bakıyorsunuz ABD’de…

Artık elinizde alternatifli bir dünya düzeni var. Seçenekleriniz fazlasıyla mevcut.

Bu mevcudiyet ihmale gelmeyecek kadar değerli.

Bu bilinç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde, bugünün Türkiye’sinin yol aldığı çok renkli haritası gibi duruyor.

Mayısla birlikte, Rusya, Hindistan arada bir Kuveyt derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyecanı beraberinde giden seyahat rüzgarının esintisi Çin’den hissedildi. Erdoğan, Yeni Ipek Yolu girişimi olarak adlandırılan “Kuşak ve Yol Forumu” için gittiği Çin’de bir dizi görüşmelerde de bulundu. Sonrasında, hedef ziyaret kabul edilen ABD seferi başladı. ABD seyahati öncesi, ABD’nin Başkanı Donald Trump’ın imzasıyla onaylanan YPG-PYD’ye silah yardımı çok konuşuldu. Hatta, bunun üzerine “ne gerek var”, “ne işimiz var orada” kabilinden yorumlara da rastlanıldı medya dünyasında ve olmazsa olmazımız siyaset çıkmazında.

Evet, ABD’yle ilişkiler ederinde seyretmiyor.

Evet, YPG-PYD başta olmak üzere,  gerek FETÖ’den, gerekse Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklu bulunmasından dolayı bir dizi problem var iki ülke arasındaki ilişkilerde. Çok şey söyleniyor. Her iki taraftan da ilgili ilgisiz bireylerin yorumsal zenginliğine rastlıyoruz yazılı ve görsel basında.

Bildiğimiz, yüz yüze konuşmadan sıkıntılı durumların halledilemeyeceği. Erdoğan da konuyla ilgili yaptığı vurgulamada, yapacağı görüşmenin virgül mesabesinde değil nokta mesabesinde olacağını dillendirerek, ABD’yle ikili münasebetlerin nereye evrilebileceğinin ipuçlarını verdi. ABD tarafında, Türkiye’nin kaybedilmeyecek kadar önemli bir müttefik olduğu dile getirilse de, ABD yönetimince hayata geçirilenler ve geçirilmeyenler ciddi manada can sıkıyor. Yerine getirilmeyen sözler de cabası!.. Şimdi, bir anlamda Türkiye’nin gazını bir nebze de olsa almak için Münbiç’te bulunan YPG-PYD güçlerinin Fırat’ın doğusuna- sanki daha önce bu söz verilmemiş gibi- çekileceği ve bu bölgeye Türkiye’nin denetiminde ÖSO birlikleri yerleştirileceği belirtiliyor.

YPG-PYD’ye verilen silahların da daha sonra PKK’ya verilmemesi için önlem alınacağı iddia ediliyor. Sanki, TSK’nın yaptığı operasyonlarda ABD menşeli silahlara rastlanmıyormuş gibi..

Her ne olursa olsun, yüz yüze yapılan ilk görüşme. Bu görüşmeden ne çıkacağını bilemeyiz. Bildiğimiz, Trump’ın bu münasebette takınacağı tavır, tutum ve davranış. Söylediklerinin yanında jest ve mimikleri de gözlem altında olacak.

Samimiyet önemli bir değer. Eğer doğallığında seyrederse…

Biz, ABD’nin attığı bazı adımlardan rahatsızız. Belli ki, ABD de bizim bazı hareketlerimizden pek hoşnut değil. Türkiye bir kalemde ABD’yi silemez. ABD de önemli bir coğrafyada etkin rol üstlenen bir Türkiye’yi göz ardı edemez. Anlaşılan o ki, ağır şartlar ileri sürülmediği sürece kazan-kazan formülü devrede olacaktır her iki taraf bakımından.

Güçlüyüz; ama kontrol edilemeyen gücün de güç telakki edilemeyeceğini bilmekteyiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HARBİ E-GAZETE