Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu hayırlı olsun « Harbi Gazete

SON DAKİKA

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu hayırlı olsun

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Hattı’nın Ümraniye’ye kadar olan kısmı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

Bu haber 15 Aralık 2017 - 17:31 'de eklendi ve

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Hattı’nın Ümraniye’ye kadar olan kısmı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Türkiye’nin ilk sürücüsüz çalışan metrosu olan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe Hattı’nın Ümraniye’ye kadar olan kısmı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Üsküdar Meydanı’nda gerçekleşen açılış törenine vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Törende Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı AK Parti genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları da yer aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: İSTANBUL’U AŞKLA SEVİYORUZ

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışla Anadolu Yakasındaki ikinci metro hattını hizmete aldıklarını hattın Ümraniye’den Çekmökey ve Sancaktepe’ye uzanan ikinci kısmının da en kısa sürece açılacağını söyledi. Üsküdar-Ümraniye Sancaktepe Metrosu’nun Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olması nedeniyle çok önemli olduğunu vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu;

“Trenlerin tüm hareketleri kumanda merkezi tarafından yönetilecek. Günde 700 bin yolcuya hizmet verecek metroya, inşallah Üsküdar’dan metroya binen bir kardeşim 17 dakikada Yamanevler İstasyonu’na ulaşacak. Hattın Sancaktepe’ye kadar olan bölümü hizmete girdiğinde de bu yolculuk 27 dakika sürecek. İlerde bu hattı Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar uzatmayı planlıyoruz.”

“Rabbime bu millete hizmet imkanı verdiğimiz için her gün hamd ediyorum ifadesini kullanan Erdoğan, yaşadığımız 4-5 yılın milli birlik ve beraberliğe daha fazla sahip çıkılması gerektiğini gösterdiğini söyledi. Erdoğan, “İstanbul’u, bin yıl ömrümüz olsa har günün her anını bu şehre hizmette geçirmek isteyecek kadar çok seviyoruz. Ulaşım imkanları olmayan, merkezinde dahi çamurdan tozdan geçilmeyen bir şehir düşünün. Gecekondular tarafından kuşatılmış, tarihi eserlerin hoyratça muamele gördüğü geçmişine sahip çıkılmayan bir şehir düşünün. Garip gurebaya, engellilere, kadınlara, gençlere, sporculara, sanatçılara yönelik hemen hiçbir faaliyeti olmayan bir şehir düşünün. İşte İstanbul böyle bir yerdi. Biz İstanbul’u bu durumdan aldık, bugünlere getirdik” diye konuştu.

Planlanan metro projeleriyle İstanbul’u araç trafiğinden tamamen bağımsız bir toplu taşım ağına kavuşturma hedefine adım adım yaklaştıklarına dikkat çeken Erdoğan, “Bu metro hattının şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’un 1994 yılında belediye başkanı seçildiğimiz haliyle bugünkü halini gören herkes, aradaki bariz farkı görecektir. Eksiklerimiz yok mu, tabii ki var. Hatta bazı yanlışlar yapılmadı mı, elbette yapıldı. Fakat İstanbul’a yapılan hizmetler yanında bunları konuşmak bile abesle iştigaldir. Biz hepsinin farkındayız, inşallah hepsini de telafi edeceğiz, çünkü biz İstanbul’u aşkla seviyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN YILDIRIM: “İSTANBUL EN GÜZELİNİ HAK EDİYOR”

Başbakan Binali Yıldırım da İstanbulluları yeni bir hizmetle buluşturduklarını belirterek, 10,5 kilometrelik 9 istasyonlu Üsküdar-Ümraniye Metrosu’nun kendi kendine gideceğini hatırlatarak, hattın toplam maliyetinin 3,5 milyar TL’yi bulduğunu söyledi.

“Bu rakam İstanbul’a feda olsun. İstanbul hizmetlerin en güzelini hak ediyor” ifadesini kullanan Binali Yıldırım, hattın tamamı hizmete açıldığında Sancaktepe’den Üsküdar’a 27 dakikada gelinebileceğine dikkat çekti. Günde 700 bin yolcu kapasiteli hattın, trafiğin yoğun olduğu saatler düşünüldüğünde ekonomiye ne kadar büyük bir faydası olduğunun görüleceğini dile getiren Yıldırım, Marmaray’a entegre olan hattın her iki yakadaki ulaşımı kolay hale getireceğini kaydetti.

2004’te İstanbul’da sadece 45 kilometre raylı sistem olduğunu, bugün bu rakamın 160 kilometreye çıktığını, devam eden 267 kilometre raylı sistem yatırımının da devam ettiğini belirten Yıldırım, Cumhuriyetin 100. yılında, 2023 yılında İstanbul’un raylı sistem hedefinin 1023 kilometre raylı sistem olduğunu söyledi.

“Milletimizin arzuladığı bütün projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Köprüler, viyadükler, trenler, hızlı trenler, modern havaalanları, şehir hastaneleri, daha neler neler. Bütün bunlar sizin için, İstanbul için” diyen Yıldırım, İstanbul’a çok daha güzel hizmetleri kazandırmaya devam edeceklerini belirtti.

BAŞKAN UYSAL: İSTANBUL’DA METRO UZUNLUĞU 160 KM’YE ÇIKTI

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da İstanbul için tarihi bir gün olduğunu belirterek, “İstanbul’umuzun ulaşım sorununa merhem olacak yeni bir metro hattını daha hizmete alıyoruz. Üsküdar-Ümraniye metro hattını, her zaman yanımızda olan, varlığı ve vizyonuyla bizleri motive eden Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hizmete almaktan mutluyuz, gururluyuz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığından itibaren İstanbul’a silinmez izler bıraktığını vurgulayan Mevlüt Uysal, İstanbul’un ilk metroya Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde kavuştuğunu hatırlattı. Son 20 yılda İstanbul’a tarih sayfasına altın harflerle yazılacak büyük yatırımlar yapıldığına dikkat çeken Uysal, Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3. Havalimanı bağlantı yolları İstanbul’un değerine değer kattığını söyledi.

Açılışı yapılan Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı, Marmaray entegrasyonu ile iki kıta arasındaki ulaşımın en önemli parçasını tamamladığını ve bu nedenle şehrin tamamına hizmet vereceğini dile getiren Uysal, şöyle konuştu; “Toplam uzunluğu 160 kilometreye ulaşan İstanbul metrosunun çok önemli bir aksını da oluşturacak. Hattın en önemli özelliği; sürüsüz metroya sahip olması. Yani, makinist tarafından gerçekleştirilen her türlü eylem kumanda merkezi tarafından yürütülecek. Bu, Türkiye’de bir ilk olacak ve tarihe geçecek. Sürücüsüz sistem şu an sadece dünyanın önde gelen 6 şehrinde var. Dünya liginde üst sıralarda yer alan İstanbul’umuz bu özelliği ile bir adım daha öne çıkmış oluyor. İstanbul markasına uygun bir sistem kurmuş oluyoruz. Filoya araç dâhil etme veya filodan araç çekme işlemi de otomatik olarak yapılacak. Sefer aralığı, bu sistem sayesinde en aza inmiş olacak. Böylece yolculuk sayılarını maksimuma çıkarma fırsatını yakalamış olacağız.”

Metro güzergâhındaki tüm akıllı sistemlerin bir merkezde birleştirilerek ulaşım ağının kendi içinde entegre olacağını ifade eden Uysal, “Sistemde güvenlik en üst düzeyde tutulacak. Ayrıca, sürücüsü bulunmadığı için önü de açık olacağından yolculuk da rahat olacak. İşte bugün bu hattın ilk 10,5 kilometresini sizlerle birlikte hizmete açıyoruz. İlkleri barındıran hattımızın Yamanevler İstasyonu’na kadar olan kısmını, artık İstanbulluların hizmetine sunuyoruz. İnce işleri tamamlanan 7 istasyon da kısa zamanda raylı sisteme dâhil edilecek” diye konuştu.

Hedeflerinin toplu ulaşımı cazip hale getirmek ve şehrin farklı noktalarına erişim çeşitliliğini artırarak İstanbulluların seyahat konforunu yükseltmek olduğunun altını çizen Uysal, “Raylı sistem yatırımlarımız büyüdükçe, özel araç sahipleri de toplu taşımayı tercih edeceklerdir. Açılışını yaptığımız metro hattıyla birlikte İstanbul’umuzda raylı sistem uzunluğu 160 kilometreye erişmiş bulunuyor. Allah kısmet ederse, yakın bir gelecekte bu hattın ikinci etabını da hizmete açacağız. 7 istasyonun daha devreye girmesiyle Çekmeköy ve Sancaktepe’ye de metro hattını uzatmış olacağız. İstanbul’da her gün ortalama 400 yeni araç trafiğe tescil ediliyor. Sadece bunun için, araç yolu olarak günde 2 kilometre, yılda 730 kilometre yol inşa etmemiz gerekiyor. Bu veriler, ulaşımda tek çözümün raylı sistemler olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle; araçların ulaşımı yerine insanların ulaşımını esas alıyoruz” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihalesini yaptığı ve yapımı süren 150 kilometre raylı sistem hattı daha olduğunu, ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nın da raylı sistem inşaatı süren 117 kilometre metro raylı sistem çalışması olduğunu anlatan Uysal, şunları kaydetti;

“Mevcut 160 kilometre metro hattımıza eklenecek bu yatırımlarla İstanbul’da toplam metro ağı 427 kilometreye ulaşacak. Yaptığımız çalışmaya göre İstanbul’da raylı sistemler, 1000 kilometreye ulaştığı zaman, toplu ulaşım sorunu tamamen çözülmüş olacak. İşleyen ve yapımı devam eden metro hatlarına 600 kilometre daha raylı sistem ilave ederek, metro ağını 1000 kilometreye ulaştırmayı hedefliyoruz. Bu sebeple, hiç durmadan gece-gündüz çalışmak, deyim yerindeyse bisiklet sürücüsü gibi sürekli pedal çevirmek durumundayız.”

Toplu taşımayı raylı sistemlerle büyütmenin yanı sıra, karayolunun, deniz ve raylı sistemlerle entegre olduğu bir ulaşım aksı kurduklarını aktaran Uysal, “Hattımızın, İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyor. Bu vesile ile, Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere İstanbul’un ve Türkiye’nin tarihine geçecek bu eserin temelini atan Sayın Kadir Topbaş Beyefendi’ye, yapımında alın teri döken, emek veren işçilerimize, mühendislerimize ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi.

RAKAMLARLA ÜSKÜDAR-SANCAKTEPE METROSU

Törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek hattın açılışını gerçekleştirdi. Başkan Mevlüt Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu metro hattında çalışacak sürücüsüz metro treninin bir maketini hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra metroya binerek Ümraniye’ye kadar ilk yolculuğu gerçekleştirdi.

Toplam 20 km ve 16 İstasyondan oluşan metro hattının Ümraniye’ye kadar olan 10,5 km’lik 9 istasyonu açıldı. Kalan 7 istasyonun ince işleri tamamlandı. 2018’in Haziran ayında açılacak. Metro hattı; Üsküdar’da Marmaray, Marmaray’dan, Yenikapı-Hacıosman ve Diğer Tüm Metrolarla, Altunizade’de İstasyonu’nda ise Metrobüsle  entegre olacak. Açılan İstasyonlar: Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunızade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümranıye, Çarşı, Yamanevler İstasyonları.

Metro Hattı ile Sancaktepe’den Üsküdar’a 27 dk.’da, Ümraniye’ye 15,5 dk.’da, Kartal’a 62 dk.’da, Yenikapı’ya 39 dk.’da, Taksim’e 47 dk.’da, Hacıosman’a 71 dk.’da, Atatürk Havalimanı’na 71 dk.’da ve Olimpiyat Stadı’na 81 dk’da gidilebilecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.